Elôzô fejezet | Tartalom | Következô fejezet

Az elsô lap

elkészítéséhez tudnunk kell

Mivel készítsük?

Nem kell ágyúval verébre lôni, eleinte bármilyen egyszerű karakteres szövegszerkesztô megteszi. UNIX alatt a pico, vagy a joe (a vi az elborult elmék varázseditora, igazi buherátor nem is nyúl máshoz, de kezdôknek nem ajánlom); DOS alatt a Norton Editor, vagy az EDIT is megfelel, illetve Windows alatt a Notepad. Feltételezem, hogy mindenkinek van kedvence, amit ismer és használ, a függelékben kettôt röviden ismertetek.

Tehát elkezdjük a bejárat, azaz az index.html szerkesztését!

Egy HTML lap szerkezete

a HTML "nyelv" szabályai szerint így néz ki:
<html>

<head>
Fej
</head>

<body>
Törzs
</body>

</html>

Mi kerül a fejbe?

A fejben a lapra jellemzô, rövid, pár szavas leírást kell megadnunk. Ez a szöveg a böngészôprogram ablakának tetején fog megjelenni, illetve a hálózaton üzemelô keresôautomaták is ezt fogják a lap hálózati címe mellé írni. Meg kell tehát gondolni, mi is kerül ide! Ráadásul ékezetet sem ajánlott használni, mert nem mindegyik böngészô- és keresôprogram képes azt helyesen értelmezni. :-(

Mi kerül a törzsbe?

Maga a lap, amit írunk. Az összes szöveg, a képek helye, miegyéb.

Ezek után Jakab számára

Az elsô kész lap

valahogy így néz ki:
<html>

<head>
<title>Jakab honlapja</title>
</head>

<body>
<pre>

Hello! 

Jakab vagyok, most tanulom a honlapkészítés rejtelmeit. 
Hamarosan ez az oldal tele lesz minden széppel és jóval. 

A levélcímem:
jakab@www.honlapiskola.hu

</pre>
</body>

</html>
Nos, ezzel valóban kész az elsô lapunk! A szöveg szabadon választott. Lehet játszani. De hamar felmerül a kérdés,

Mi kerüljön az elsô lapra?

Amikor az ember honlapot készít, nyilván igyekszik bemutatni magát. Ezt számtalan módon meg lehet tenni, ez a korlátlan önmegvalósítás ideális terepe. Szokásos megoldás egy fényképet kirakni magunkról és pár alapvetô adatot, de lehet humoros kisregényt írni magunkról fénykép nélkül, vagy szigorú szakmai önéletrajzot három nyelven, vagy játékos ákombákomokkal teleaggatni az egész lapot. Mindent lehet. Egy dolgot érdemes szem elôtt tartani: a lap információs erejét. Érdektelen, nehezen áttekinthetô, nehezen letöltôdô (azaz nagyon hosszú) lapokról hamar tovalebben az Interneten bolyongó!
Elôzô fejezet | Tartalom | Következô fejezet