Átméretezés:
<font size=+3>Ez nagy.</font><font size=-3>Ez kicsi.</font>Színezés:
<font color=#FF0000>Ez piros.</font>
A táblázat a <table> jellel kezdôdik és a </table> zárja. Ezen belül a sorokat a <tr>, az oszlopokat a <td> határolja el egymástól. (Ha a táblázat oszlopneveit ki akarjuk emelni, akkor <td> helyett <th> jelet használunk.) A táblázat szélességét a width= módosítóval megváltoztathatjuk, border= megadásával keretszélességet definiálunk, a táblázat celláin belül pedig az align= segítségével jobbra right, balra left, középre middle, föl top és le bottom igazíthatjuk az adatot. Lássuk a helyi focieredményeket!
<table border=2> <tr><th>Hazai csapat <th>Vendégcsapat <th>Eredmény <tr><td>Baltásasszonyfa FC<td>Redvestáka TC <td align=middle>2 : 1 <tr><td>Rongyosi Falábúak <td>Szentkanalasi SC<td align=middle>0 : 0 <tr><td>Macskási Vasasok <td>Akasztódombi SE <td align=middle>1 : 3 </table>Nem erre találták ki, de két (vagy több) hasábos kiírást is táblázattal oldunk meg. A szöveget <table> és <td> jelekkel vezetjük be, majd a hasáb végén újabb <td> jelet szúrunk be, végül </table> jellel zárjuk. Az align= legyen top.
Kép mellé ugyanígy írhatunk, csak akkor az egyik "cellában" a kép van, a másikban a szöveg.
<head> <title>Jakab ablakai</title> </head> <frameset rows="*,120"> <frame name=fent src=alap.html> <frame name=lent src=menu.html> </frameset> <noframe> <body> Te sajnos nem látsz be az ablakaimon. Keress egy nagyobb verziójú "létrát"! </body> </noframe>Azt, hogy egy kattintás után melyik ablakban jelenjen meg az új lap, a target= határozza meg. Ide kell beírni az ablak nevét, amit a name= után írtunk.
<a target=alap href="elso.html">
Mi is egy script? Röviden és DOS akcentussal ;-) -- a script a UNIX ".bat"-ja. Csakhogy sokkal többet tud. Gyakorlatilag programnak minôsül. Lapunkról ilyen kis (vagy akár nagy) programok indítására van lehetôség!
A világ nem egyszerű, a scriptek meghívására is kétféle megoldást dolgoztak ki: egy elsôt és egy jót. ;-)
Az elsô ilyen megoldás a
Mindezek ellenére a CGI nagy karriert futott be, így a fejlettebb serverekbe eleve beépítettek egy ehhez hasonló, de kellemesebb lehetôséget, ez a
A példát ez utóbbi serverhez írtam meg, mert mentes a CGI "sallangjaitól".
Készítsük el counter néven az alábbi UNIX scriptet tetszésünk szerinti szövegszerkesztôvel a public_html könyvtárba:
N=`cat ./counter.$1` expr $N + 1 > ./counter.$1Nagyon ügyeljünk minden egyes jelre, még a szóközökre is, mert a UNIX haragos öregúrként viselkedik, ha pontatlanok vagyunk!
A kész állományra adjunk végrehajtási jogot!
chmod 755 counterKészítsük el az index.html "adatlapját"!
echo 0 > counter.indexErre adjunk általános írási jogot, hiszen a világon mindenki belátogathat a lapunkra, növelve a számláló állását!
chmod 666 counter.indexVégül helyezzük el az index.html-ben a számláló hívását (célszerű a legelsô sorba a <head> elé):
<!--#exec cmd="./counter index"-->Ezzel a számláló kész és működik is, csak épp nem látjuk a lapon az eredményét. Ehhez egy újabb sort csempésszünk a lap törzsébe:
Ezt a Jakab-féle lapot <!--#exec cmd="cat ./counter.index"--> boldogtalan elektronikus csavargó látta eddig.A szám valóban megjelenik a szövegben, mi több a forrásban is, így aki lapunk "kéziratát" olvasgatja, az sem sejtheti, milyen csodaprogrammal értük el ezt az eredményt. Más lapokon is bevethetô ugyanez a script, mivel eleve úgy íródott, hogy csak az index cserélendô le más névre a lapban a hívásnál. Persze az "adatlapokat" külön-külön el kell készíteni! És ez még csak a kezdet!...
FIGYELEM! Ez a megoldás korszerűtlenebb servereken nem működik!
A lap utolsó módosítási dátumát tartalmazza. Ahol lényeges, hogy kövessük, mikor frissült utoljára a lap, az állandó dátumátírás helyett ennek a változónak a kiíratásával is elintézhetjük a kérdést:
<!--#exec cmd="echo $LAST_MODIFIED"-->
Ebben a változóban rejlik a lapunkat éppen meghívó kíváncsi "ügyfél" gépének neve (maga a felhasználó anonim marad). Sokan szívesen veszik, ha a lap "felismeri" ôket, így ezt is kiírathatjuk a fenti módon.
A mai dátum a helyi idôvel együtt. Ha valaki nagyon lassúnak találja a vonalat, ezt az adatot ismerve rádöbbenhet, hogy nem munkaidôben kellene próbálkoznia... ;-) (Nem árt, ha olykor eszünkbe jut, hogy az Interneten mindig máshol van éjszaka.)